strona główna / aktualności / Ewangeliczno - fantastyczna szopka w Kielcach

Ewangeliczno - fantastyczna szopka w Kielcach

Dnia 23 grudnia 2006 roku w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Kielcach uroczyście otwarto I poświęcono nowopowstałą ewangeliczno-fantastyczną szopkę bożonarodzeniową inspirowaną trylogią "Władca Pierścieni" - J.R.R. Tolkiena. Pomysłodawcą i wykonawcą niniejszego dzieła jest nasz współbrat Jerzy Stopa OFMCap., kapelan szpitala Onkologicznego w Kielcach.

Na uroczystą inaugurację otwarcia nowopowstałej iruchomej szopki z komentarzem słowno-muzycznym przybyli liczni goście, m.in. J.E. ks. bp Kazimierz Ryczan - Ordynariusz z Kielc, Wojewoda Świętokrzyski p. Grzegorz Banaś, p. Dyrektor Świętokrzyskiego Szpitala Centrum Onkologii Stanisław Góźdź, duchowieństwo diecezjalne i zakonne oraz licznie zgromadzeni wierni. Program otwarcia nowej szopki ubogacili: występ naszego kapucyńskiego chóru kleryckiego z Krakowa oraz wykład pt: "Rola baśni w odkrywaniu Prawdy" - O. prof. Piotra Lenartowicza SJ. Prelegent w swoim wykładzie zaznaczył: "W momencie Zwiastowania zaczęła się Nadzwyczajna, Doskonała rzeczywistość, która nigdy już się nie skończy".
Centralne miejsce w nowej szopce zajmują postaci Świętej Rodziny, świętych franciszkańskich i polskich oraz bohaterów Trylogii Tolkiena i historii Narodu Polskiego. Koncepcja szopki przedstawiona została w podziale dobra (nieba) i zła (części piekielna - upiory Nazgule). Pomiędzy niebem, a piekłem znajduje się wielopoziomowe Białe Miasto (Minas Tirith) złożone z katedr i przedstawiające Kościół: (Watykan, Jasna Góra, Wawel I inne...).
W skonstruowanej ewangeliczno-fantastycznej szopce spotyka się rzeczywistość Bożego Narodzenia z fikcją literacką Tolkiena. Książka Tolkiena pt. "Władca Pierścieni", choć nie może być stawiana na równi z Biblią, to jednak w inny sposób opowiada ona o tym co Pismo święte - O dobru i złu, pozorach i prawdzie. Dobro, Wierność, Przyjaźń - pochodzą z tego samego źródła, czyli do Stwórcy. Baśnie takie jak Tolkiena, wrażają nasze pragnienia, aby Ideał stał się Rzeczywistością, a nie próżną iluzją.
Br. Jerzy Stopa OFM Cap. zadedykował wykonywany przez trzy lata projekt (nową szopkę) swoim podopiecznym pacjentom Szpitala Onkologicznego w Kielcach.
O. Robert Krawiec OFMCap.
napisz do autora