Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.



strona główna / czytelnia / wszystkie artykuły / Sprawozdanie z I Krakowskiego Forum Prasy Parafialnej

Sprawozdanie z I Krakowskiego Forum Prasy Parafialnej

(I Krakowskie Forum Prasy Parafialnej - 2000 r.)

Joanna Szczepanowicz

18 listopada 2000 r. Krakowski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej zorganizował I Krakowskie Forum Prasy Parafialnej. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele redakcji gazet parafialnych z całej Małopolski.

Spotkanie rozpoczął ks. Tomasz Król (przewodniczący OSPP), który mówił o potrzebie istnienia katolickiej prasy lokalnej i o jej zadaniach oraz przedstawił jej krótką historię. - Prasa parafialna pojawiła się z potrzeby serca ludzi - powiedział Ks. Tomasz Król. - Ludzi rozumiejących rangę słowa pisanego, słowa skierowanego do tego samego środowiska, słowa dotykającego wspólnie przeżywanych zagadnień religijnych, moralnych czy społecznych. Ponadto rozumiejących, że słowo pisane ma tę wyższość nad mówionym, że można do niego wielokrotnie wracać. Ks. Król podkreślał dynamiczność rozwoju gazet parafialnych, których liczbę w całej Polsce szacuje się na ok. 1000 tytułów, z tego ponad 120 wydawanych jest w Małopolsce.

Na spotkanie w Krakowie przyjechali przedstawiciele 30 redakcji gazetek parafialnych z całej Małopolski - około 80 osób - m.in. z Bochni, Nowego Sącza, Rabki, Tarnowa i wielu mniejszych miejscowości. Na wystawie zorganizowanej w ramach Forum zaprezentowano prawie 50 tytułów. Oglądając wystawione tytuły można było zobaczyć ich różnorodność, zarówno pod względem formy jak i treści. Różnej wielkości i objętości, o różnym poziomie edytorskim.

Na podstawie egzemplarzy wcześniej nadesłanych przez redakcje autorka tego artykułu (studentka UJ) w krótkim referacie przedstawiła obraz tego typu prasy w Małopolsce.(...)

Podczas krakowskiego spotkania nie pominięto zagadnień praktycznych, jakie mogły zainteresować wydawców gazetek parafialnych. Pani Anna Balon przedstawiła kilka problemów związanych z warsztatem dziennikarskim. Mówiła o brakach jakie zauważyła w prasie parafialnej np. bardzo często brak jest stopki redakcyjnej. Mówiła też o tym, że pisząc - nawet do tak małej społeczności jaką jest parafia - bierzemy odpowiedzialność za przekazywane słowo. Dotyczy to nie tylko tego, co piszemy, ale również jak piszemy, gdyż Czytelnik przyswaja sobie błędy jakie popełniamy. Swój wykład oparła na przeanalizowanych tytułach gazet parafialnych.

Referat o etyce w mediach przedstawił Ks. Zygmunt Kosowski z Domu Wydawniczego "Rafael".

Spore zainteresowanie wzbudził referat mgr Katarzyny Ciry (UJ), która mówiła o aspektach prawnych działalności wydawniczej, m.in.: o obowiązku rejestracji sądownej tytułu prasowego, o obowiązku posiadania numeru ISSN i o problemach związanych z prawem autorskim.

Wnioski ze spotkania były jednogłośne: takie spotkania są potrzebne, powinny się odbywać częściej i skupiać się na konkretnych problemach, z jakimi spotykają się redakcje gazet parafialnych. Dla organizatorów natomiast takie spotkania są niejednokrotnie jedynym sposobem zebrania kompletnej informacji o istniejących pismach.

pełny tekst sprawozdania zamieszczono w "Zeszytach Prasoznawczych" nr 3-4/2000