strona główna / aktualności / Być Chrześcijaninem - prawo autorskie

Być Chrześcijaninem - prawo autorskie

27.09.2007 r.
Chrześcijańskie Forum Użytkowników Linuksa www.fido.org.pl
Czy nie respektowanie praw autorskich poprzez kopiowanie książek, płyt, używanie programów bez licencji itp. stanowi pogwałcenie przykazania: nie kradnij? Jeśli tak, to co kradniemy właścicielowi prawa autorskiego?

Kradzież to pozbawienie kogoś jego własności, jego owoców pracy. A prawo autorskie ma zapewnić twórcy ochronę owoców jego pracy. Dlatego nie warto szukać usprawiedliwienia kradzieży jaką jest piractwo komputerowe, ale nauczyć się pokory, że nie wszystko musimy posiadać.

Instalując program na początku instalacji zazwyczaj jest umowa licencyjna. Użytkownik musi potwierdzić, że jest uprawnionym do instalacji lub przerwać instalację. A jeśli program ukradł, to poświadcza nieprawdę. Tak nie postępuje chrześcijanin .

Problem polskich użytkowników, którzy komercyjny system firmy Microsoft wykorzystują nielegalnie z naruszeniem obowiązującego prawa, bardzo często bez skrupułów moralnych, z naruszeniem etyki chrześcijańskiej jest zdecydowanie zbyt rzadko poruszany przez media, rząd, nauczycieli, katechetów, księży oraz inne osoby, które mają wpływ na kręgosłup moralny społeczeństwa.

Pozostaje odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czym różni się posiadanie np. kradzionego komputera od posiadania kradzionego systemu operacyjnego? Odpowiedź wydaje się oczywista: niczym! Dlaczego więc w naszym społeczeństwie tak mało uwagi przywiązuje się do tak poważnego problemu.

Jest to tym bardziej bolesne, że nikt nie musi kraść systemu operacyjnego, ponieważ: Linux jest bezpłatny, legalny i dostępny w naszym ojczystym języku polskim! Instalując Linuksa mamy dostęp do ponad 1000 legalnych programów i gier, a jednak nadal tak mało osób korzysta z wysiłku ogromnej rzeszy programistów oraz tłumaczy, którzy te programy tłumaczą.

Trudno jest oszacować ilu jest polskich użytkowników komputerów, którzy w domu używają nielegalnego "kradzionego" systemu Windows, jednak każdy z nas może się o tym przekonać pytając swoich znajomych kto ma legalnego Windowsa !

Zainteresowanych tym problemem zapraszam na stronę: http://www.fido.org.pl. Na tej stronie można zobaczyć zrzuty ekranu Linuksa, w dziale: "linki, pobieralnia, instalacja" są dostępne informacje jak zainstalować Linuksa, jakie ma wymagania sprzętowe oraz gdzie uzyskać pomoc po jego instalacji na dysku.

Andrzej Ogrodowczyk