strona główna / aktualności / I Forum Prasy Parafialnej Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej

25 kwietnia 2009 r., KAI
W archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej istnieje ponad 50 gazetek, z czego w samej Warszawie ok. 30, w miejscowościach podwarszawskich - ok. 20.

Przedstawiciele pism parafialnych wydawanych przez parafie stołeczne oraz m.in. w Długiej Kościelnej, Piastowie, Brwinowie czy Ożarowie Mazowieckim - wzięli dziś udział w I Forum Prasy Parafialnej Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej. Spotkanie odbyło się w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP na warszawskim Kole. Jego organizatorem było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Prasy Parafialnej.

Nakład prasy parafialnej waha się między 170 a 3 tys. egzemplarzy w największych parafiach. Łączny nakład wynosi 11 920 egzemplarzy - poinformował Jacek Niedzielski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej (OSPP).

"Najczęściej jesteśmy zamknięci w tworzeniu własnej gazetki i nie mamy możliwości wymiany doświadczeń. Forum służy temu, by przyjrzeć się, jak przy wydawaniu prasy parafialnej pracują inni" - powiedziała Justyna Szewczyk, jedna z organizatorek Forum, jednocześnie redaktorka naczelna pisma "Koło św. Józefa", wydawanego przez parafię św. Józefa Oblubieńca.

Powiedziała, że pomysł stworzenia I Forum Prasy Parafialnej obydwu warszawskich diecezji powstał po szkoleniach warsztatowych dla redaktorów prasy parafialnej i internetowych stron parafialnych, które w ub. roku zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna.

Jacek Niedzielski stwierdził, że tylko nieco połowa redaktorów naczelnych warszawskich pism parafialnych to osoby świeckie. Większość periodyków posiada natomiast strony internetowe, na których o życiu parafii informują zwłaszcza młodszych wiernych. Ubolewał, że bardzo wiele gazetek parafialnych w Polsce nie zadbało do tej pory o rejestrację w Sądzie Okręgowym właściwym dla siedziby wydawcy, nie posiada też Międzynarodowego Numeru Wydawniczego ISSN.

"Jego posiadanie jest bardzo korzystne dla pisma, poszerza jego zasięg i umożliwia zaistnienie w ogólnopolskich statystykach prasy" - przekonywał z kolei Grzegorz Kubalski, sekretarz OSPP.

Przedstawił on prawne aspekty funkcjonowania pism parafialnych. Podkreślił, że choć twórcy pism parafialnych - ich wydawcy i redaktorzy - nie prowadzą swojej działalności dla zysku osobistego lub parafialnego, dbając o "jak najszersze głoszenie Ewangelii", nie są jednak wyłączeni z respektowania polskiego prawa odnoszącego się do funkcjonowania prasy. Podstawą prawną, która obowiązuje wydawców parafialnych, jest - tak jak w przypadku prasy ogólnopolskiej - Ustawa "Prawo prasowe" - poinformował Kubalski.

Następnie przypomniał zasady rejestracji periodyków w Sądzie Okręgowym, zachęcając wydawców parafialnych m.in. do zgłaszania innych tytułów niż pojawiające się najczęściej: "Wiadomości parafialne", "Nasza parafia" czy "Gazeta Parafialna". Podpowiadał, by dodawać w podtytułach nazwę parafii tak, aby uniknąć oddalenia przez sąd wniosku o rejestrację.

Kubalski poruszył także kwestię tzw. pism dekanalnych wydawanych w danym dekanacie. Przypomniał, że dekanaty nie są osobnymi jednostkami prawnymi, a jedynie zbiorem kilku parafii i w przypadku wydawania pisma dekanalnego rolę wydawcy powinna przejąć jedna z parafii.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Prasy Parafialnej powstało w 1996 r. w Warszawie z inicjatywy ks. prał. Tomasza Króla, wydawcy prasy parafialnej od ponad 20 lat. Wcześniej, w latach 1993-1996 twórcy kilkudziesięciu pism parafialnych zbierali się na nieformalnych spotkaniach m.in. w stołecznej parafii pw. św. Tomasza Apostoła.

Stowarzyszenie prowadzi stronę internetową www.prasaparafialna.pl, na której publikuje m.in. "niezbędnik redaktora" prasy parafialnej, wskazówki na temat prawa prasowego i warunków rejestracji periodyków, a także najciekawsze historie gazetek parafialnych.

W całej Polsce wydawanych jest ok. 2 tys. tytułów prasy parafialnej. Najczęściej są to tygodniki, miesięczniki i dwumiesięczniki. Informują o najważniejszych wydarzeniach parafialnych, prowadzą kroniki i zapowiedzi duszpasterskie.

UWAGI REDAKCJI PORTALU
Dziennikarz KAI popełnił w swoim tekście błędy podając, że portal prasaparafialna.pl należy do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej oraz podając liczbę pism parafialnych w Warszawie i okolicach - nie wiadomo skąd się wzięły te dane w powyższym tekście, bo liczby te nie padły podczas wystąpień, a w Katalogu na niniejszej stronie pism w obu diecezjach jest ponad 100.

SPROSTOWANIE OSPP
Pan Jacek W. Niedzielski, z-ca prezesa OSPP, podawał podczas spotkania dane dotyczące tylko pism uczestniczących w FORUM.