Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.



strona główna / czytelnia / niezbędnik redaktora / O czym warto pamiętać, redagując gazetkę parafialną

O czym warto pamiętać, redagując gazetkę parafialną

Refleksje dla redagujących "Pfarr-Nachrichten" (Wiadomości Parafialne) parafii pw. św. Szczepana w Gaubitsch

ks. Tadeusz Cichoń Gaubitsch, 2 marca 2002 r.

Gazetka powinna mieć chrześcijański charakter. Winna służyć kształtowaniu chrześcijańskiego klimatu wspólnoty parafialnej. "Zobaczcie, jak się miłują!" Gazetka parafialna powinna zawierać informacje, których parafianin nie znajdzie w żadnej innej gazecie.

Informacje powinny być krótkie i zwięzłe. Mniej - znaczy więcej. Pomyślmy o rzeźbie - doskonała jest ta, gdzie usunięto wszystek zbyteczny kamień. Można i należy zrezygnować z publikowania np. recept kucharskich. Forma gazetki nie powinna przewyższać treści tejże. Przerost formy nad treścią - to niebezpieczeństwo, przed którym należy się strzec. Czytelnik nie wyrzuci gazetki do kosza, jeśli znajdzie w niej coś wartościowego dla niego. Np. życiorys krewnego. Dobrze byłoby prezentować sylwetki zasłużonych dla parafii osób, ale również zmarłych. O każdym można coś dobrego powiedzieć, napisać. Należy być ostrożnym, by nikogo nie urazić. Jeśli gazetka ma charakter kroniki parafialnej, w której precyzyjnie, z podaniem czasu, osób, odnotowywane są wydarzenia parafialne - będzie to zachęta dla wielu do kolekcjonowania tejże gazetki. Z czasem archiwalne egzemplarze zyskują przez to na wartości. Byłoby ciekawe publikować wydarzenia na podstawie Kroniki Parafialnej.

Gazetka parafialna winna mieć charakter informacyjny. Przekazowi treści religijnych winny służyć profesjonalne czasopisma, książki religijne. W gazetce parafialnej warto je reklamować, zachęcać do sięgania po nie. Wycinanie i wklejanie nie gotowych tekstów pozostawmy dzieciom - unikajmy jakże częstego kopiowania gotowych tekstów. Nie należy drukować tekstów, nieraz obiektywnie wartościowych, cennych, które jednak można znaleźć w innych czasopismach. jest to wielka pokusa, której, niestety, wielu ulega. Zakłada się, że człowiek, który nie sięga po wartościowe gazety, właśnie za pośrednictwem nieprofesjonalnie wydawanej gazetki zetknie się z pięknym wierszem, artykułem. Iluzja!

Teksty, które dotyczą parafii, mają większą wartość, nawet jeśli nie są opracowane przez profesjonalistów, aniżeli obiektywnie lepsze teksty, które jednak nie dotyczą życia parafialnego. gazetka parafialna w żadnym wypadku nie powinna zastępować profesjonalnych czasopism religijnych, lecz tylko stanowić uzupełnienie. Pokusa ambicji się kłania. Przy doborze czcionek - umiarkowanie. Wiele form drukarskich utrudnia czytanie! Ważna jest staranność w doborze grafik, by ustrzec się przed niebezpieczeństwem kiczu. Skrupulatna dokumentacja w gazetce dokonań parafian jest z jednej strony nagrodą za ich trud i poświęcenie, z drugiej strony, zachętą dla innych. Czytelnicy winni uczyć się wdzięczności dla tych, którzy bezinteresownie angażują się na rzecz ich wspólnoty parafialnej.

Informacje dotyczące ważnych spotkań, np. Młodzieży w Toronto, czy np. Przeglądu Piosenki Religijnej mają charakter duszpasterski. Ich celem jest zachęcanie do udziału w tych spotkaniach. Każde dobre dzieło potrzebuje czasu. Troska o jakość przekazu, treść i formę jest i winna być wyrazem szacunku wobec czytelników. Dobrze zredagowana gazetka stanie się źródłem radości zarówno dla jej redaktorów, jak również dla jej czytelników. Stanie się również wartościowym elementem duszpasterskiej pracy.

Informacja powyższa została przetłumaczona przez Autora na język polski dla potrzeb POSŁAŃCA, nr. 53/2002 (Szczecinek)