Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.



Zakończenie

W Polsce obecnie istnieje 300 tytułów pism katolickich. Prasa katolicka rozpowszechniana jest przez kioski Ruchu, parafie oraz w prenumeracie. Jedne z czasopism mają zasięg ogólnopolski, są adresowane do masowego odbiorcy. Należą do nich „Gość Niedzielny” i „Niedziela”. Są w nich artykuły dotyczące różnych dziedzin życia: polityki, ekonomii i kultury. Zamieszczane są reportaże i wywiady z ciekawymi ludźmi. Publikowane bywają porady psychologów. Na uwagę zasługują błyskotliwe felietony. Jest miejsce na humor i rozrywkę (krzyżówki). Oczywiście, wiele miejsca zajmują artykuły z życia Kościoła, czytania mszalne, komentarze.

Interesujące i poczytne są czasopisma adresowane do rodzin katolickich, np. „Nasza Arka”, „Familia”. Są też pisma adresowane do wyższego kręgu odbiorców. O ile czasopisma ogólnopolskie adresowane są do szerokiego grona odbiorców, rozprowadzane są za pośrednictwem kiosków czy salonów Empik oraz księgarni archidiecezjalnych, o tyle pisma adresowane do członków mniejszych wspólnot rozchodzą się w prenumeracie, a niekiedy bywają rozprowadzane przez kapelanów.

Czasopisma parafialne tworzone są przez wolontariuszy. Na ogół nie mają oni ukończonych studiów dziennikarskich. Pracują zawodowo bądź studiują, a tworzenie pisma parafialnego traktują jak szczególne posłannictwo i okazję do rozwoju intelektualnego i duchowego.

W Polsce ukazuje się z różną częstotliwością ponad 1000 takich pisemek. Mówią one o życiu Kościoła lokalnego. Dużą część ukazujących się w nich tekstów stanowią sprawozdania i inne informacje z życia parafii, wywiady o mieszkańcach danej wspólnoty, wspomnienia parafian. Z reguły publikowane są wyciągi z ksiąg parafialnych. Zamieszczane są też artykuły formacyjne dla członków ruchów i stowarzyszeń, listy duszpasterzy, informacje z życia Kościoła powszechnego. Rzadko pojawiają się takie formy wypowiedzi dziennikarskiej jak felietony. Prasa parafialna z założenia jest ściśle związana z życiem tej najmniejszej jednostki administracyjnej Kościoła. Opracowania na temat prasy parafialnej są nieliczne. Wymagają wielu uzupełnień. Stanowią ciekawe pole badawcze.

Czasopismom katolickim brak reklamy, zachęcających ogół społeczeństwa do zapoznania się z ich treścią. Wzorem popularnych pism do czasopism katolickich dołączone są ostatnimi czasy upominki. Takie gadżety podnoszą popyt i być może zachęcają do zapoznania się z treścią publikacji.

Są już czasopisma, które próbują w miarę harmonijnie łączyć sferę sacrum z profanum, ale ich tytuły nie zawsze są dobrze kojarzone.

Myślę, że mimo wszystko warto sięgać po polską prasę katolicką. Czasopisma katolickie stoją bowiem na straży wielu cennych wartości i ostrzegają przed zagrożeniami współczesności. Jeśli jednak ktoś nie jest zadowolony z żadnego z pism istniejących na rynku, może przecież próbować włączyć się do pracy w parafialnej redakcji lub przyczynić się do powstania nowej gazetki.

Sądzę też, że warto czasem zajrzeć do księgarni. Jest tam bardzo duży wybór nie tylko książek ale też czasopism, wszystkie z nich ułożone są na półkach i są dostępne dla klientów. Z łatwością można zajrzeć do każdego z nich, przeanalizować artykuły, pooglądać ilustracje. Sprzedawcy bardzo chętnie udzielają informacji i pomagają w znalezieniu potrzebnych materiałów.