Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.



strona główna / czytelnia / relacje / "Pan Łączy Nas"

"Pan Łączy Nas"

W lutym 2003 roku ukazał się 50 numer pisma "Pan łączy nas", z tej okazji opublikowano wywiad Ewy Kaczmarczyk z jego twórcą i redaktorem naczelnym Ks. Jerzym Ptachem, ukazujący historię pisma.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ POMYSŁ WYDAWANIA GAZETKI PARAFIALNEJ? - Oj, to było już dawno... Można wymienić kilka powodów: aby dotrzeć do tych, którzy z różnych powodów nie bywają w kościele; by powracać do tego co było w kościele powiedziane, a przede wszystkim ze wzgl. na dokumentalny charakter naszej gazetki (by pozostało dla potomnych).

CZY MÓGŁBY KSIĄDZ W KILKU SŁOWACH OPOWIEDZIEĆ JEJ HISTORIĘ? - Nie sądziłem, że dojdzie do 50 numeru. Pierwszy numer ukazał się w grudniu 1994 r. Tytuł jest nawiązaniem do naszego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej "Pan łączy nas", który odbywał się w Śmiłowie w latach:1990-1993.

Gazetka, jak mówi sam jej tytuł, ma łączyć naszą wspólnotę parafialną w naszym Panu. W minionym okresie wydawanie gazetki było nie do pomyślenia. Dziś nie ma cenzury. A zresztą zawsze interesowałem się poligrafią. Już na pierwszej mojej parafii skonstruowałem prowizoryczny powielacz, na którym powielałem pieśni oraz obrazki do katechizacji. Posiadam jeszcze książeczkę, którą wydałem będąc w liceum.

GAZETKA, O ILE WIEM, JEST DZIEŁEM KILKU OSÓB. KTO WSPÓŁPRACUJE Z KSIĘDZEM PROBOSZCZEM I NA CZYM TA WSPÓŁPRACA POLEGA? - Każdy numer przechodzi korektę. Bez niej nie może się ona ukazać. Dokonują jej m.in. Ewa Kaczmarczyk, Halina Czarnecka, Magda Dębowczyk, Benia Eichstaedt. Szkoda, że nie ma już śp. ks. Wiesława Panasiuka. Każdy numer poddawał życzliwej krytyce. Gdy chodzi o tych, którzy wpisali się w historię "Pan łączy nas", wypada wymienić Włodka Bemowskiego (komputerowe opracowanie winiety); piszących artykuły: m.in. Alfons Durecki, E. Kaczmarczyk, Maria Durecka; rysunki: m.in. Magda Dębowczyk i Marcin Długaszewicz. Znaczny udział w gazetce mają wszyscy, którzy w różny sposób zachęcają mnie do redaktorskiej pracy. Dla przykładu wymienię tu dyrektora szkoły śp. Jana Krzyżaniaka.

JAKI NAKŁAD? JAK CZĘSTO SIĘ UKAZUJE, CO Z SZATĄ GRAFICZNĄ? - Nakład od pierwszego numeru stale wzrasta; od 130 do 420 egzemplarzy; średnio 160. Niektórzy dostarczają gazetkę poza parafię dla swych krewnych i znajomych związanych z naszą parafią. Ilość zależy od tematyki danego numeru. W latach 1995-97 gazetka była kwartalnikiem; od 1998 dwumiesięcznikiem, a od marca 2002 jest miesięcznikiem.

UKAZUJE SIĘ W FORMACIE A-5. DLACZEGO? Ze względu na historyczno-dokumentalny charakter gazetki. Małe rzeczy łatwiej przechować. W wielu rodzinach pokazywano mi wszystkie numery, w niektórych nawet oprawione.

DZIAŁ, ARTYKUŁ, KTÓRY WZBUDZIŁ WIĘKSZE ZAINTERESOWANIE? - Dział, to: Dawno, dawno temu..., ponieważ mówi o historii naszej parafii. Również unikatowe zdjęcia np. zburzonego kościoła w Brodnej czy wnętrze naszego starego kościoła. A zresztą to powinni ocenić czytelnicy.

DLACZEGO NIE MA INNYCH RZECZY? - "Pan łączy nas" nie ma być powielaniem innych dostępnych czasopism religijnych. Jest unikatem. Zawiera naszą historię, sprawy nas interesujące; dotyczy naszej małej ojczyzny - parafii.

CZY TWORZĄC NOWY NUMER, KORZYSTA KSIĄDZ Z NOWOŚCI TECHNICZNYCH? - Dopiero z perspektywy czasu widzę ile to kosztowało trudu wydanie numeru bez pomocy komputera.

TRUDNOŚCI? - Gdy nie było jeszcze komputera, trudność polegała na rozmieszczeniu materiału, by było go na tych małych stronach jak najwięcej, a jednocześnie by był czytelny i zajął całą stronę.

JAK SIĘ KSIĄDZ CZUJE PO UKAZANIU SIĘ NOWEGO NUMERU? PRZECIEŻ TO JEST KSIĘDZA DZIEŁO. - Zawsze tak samo. Wydaje mi się, że mógł być lepszy, zwłaszcza gdy chodzi o szatę graficzną. Odprężam się na kilka dni i planuję następny numer. Redakcja gazetki jest czasochłonna. Uważam jednak, że jest to ważny odcinek w pracy duszpasterskiej. Z naszej gazetki studenci korzystają pisząc prace dyplomowe i magisterskie, a dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie prosi o dostarczenie każdego numeru.

PLANY I ZAMIERZENIA NA PRZYSZŁOŚĆ? - Marzenia? Aby szata graficzna stała się piękniejsza. By strona tytułowa, przynajmniej w niektórych numerach, była w kolorze. Liczę również na dalszą współpracę i zaangażowanie Parafian.

DZIĘKUJĘ ZA ROZMOWĘ.

W: Pan łączy nas, nr 2/03(50)
- - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - -

PS. W styczniu 2005 r. wyszedł nr 73. naszej gazetki parafialnej: "Pan łączy nas" w nakładzie 420 egzemplarzy, oczywiście w kolorze.

Źródło: strona parafii w Śmiłowie, gdzie ukazuje się pismo "Pan łączy nas"